Biologická ochrana miest, objektov, plantáží, vinohradov...

Do náplne našej činnosti patrí aj biologická ochrana miest, rôznych objektov a plôch pomocou cvičených dravých vtákov. To znamená, že ničíme holuby žijúce v mestách pomocou predátorov, ich prirodzených nepriateľov. Mestské holuby su nosičmi nebezpečných chorôb, ako su napr.virusove choroby, ornitóza, vtáčia tuberkulóza, kliešťová encefalitída, salmonelóza, chlamýdie, trichomoniázu a bohužiaľ aj veľmi aktuálnu chorobu vtáčiu chrípku H1N1, ktorá je veľmi nebezpečná a prenáša sa aj na človeka

Spôsobov, ako chrániť aspoň významné pamiatky a obytné domy pred sadaním holubov sa vymyslelo veľa: ochranné siete, kovové bodce nalepené na rímsy, elektronické impulzné odpudzovače. Nič z toho však nieje stopercentne úspešné. Po pár dňoch je všetka námaha zbytočná, holub si zvykne na zvuky, ktoré neublížia. Holub je nazývaný aj lietajúcim potkanom. Prispôsobí sa, aby mohol prežiť a rozmnožiť sa a to sa mu na Slovensku darí výborne. Holuby sa lapajú aj do zariadení ako sú napr. lapacie koše .....je to pomerne úspešné, ale nehumánne....čo s lapeným holubom? Kto ho zabije? Kto ho odstráni v súlade s legislatívou?

Ako profesionálny sokoliar poznám metódy na výcvik dravých vtákov, ako sú jastrabovité dravce alebo sokolovité dravce, ktoré pravidelným cvičením a lietaním na určitých miestach sú schopné vytláčať holuba z danej lokality.

Ponúkam Vám metódu, ktorá ešte na Slovensku nebola použitá, ale vo svete je známa. V USA boli vypustené sokoly odchované v zajati do mesta, v ktorom žili a lovili holuby a ine vtáky. Metóda voľne lietajúcich predátorov v meste redukuje prirodzenou a humánnou cestou mestské holuby

Táto metóda je zhruba o polovicu lacnejšia ako iné spôsoby chytania holubov. V prípade že máte záujem, kontaktujte nás, radi Vás oboznámime s danou problematikou.